Web yazılımı hizmeti

Zamanımızda pekçok şirket veya girişimci web yazılım hizmetleri almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif istemektedirler. Pekala bu çalışmayı yaptırmak isteyen girişimci yada firmalar hangi yolu takip etmelidir.

İlk başta hizmet alacağınız firmayı çok iyi incelemelisiniz. Seçim yaparken dikkatli olmanız gereken maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sorun olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması yapılmalı ve belirlenmeli
  • Referans çalışmaların iletişim bilgilerini verebilmeli

Yukarıda bulunan özelliklerin olması firmanın kurumsal ve uzman bir firma olduğunun sinyallerini verir. Size yakın bir web yazılım ajansını seçmelisiniz ki ziyarette bulunup iş ortamını görmeniz yararınıza olacaktır. İstanbul’da bulunuyorsanız tercih etmeniz gereken İstanbul web programlama ajanslarıdır. Hizmet alacağınız şirketi birazda gözünüz tutmalı, firmayı araştırmadan, ajans yetkilileriyle görüşmeden sosyal ağlarda herkes övmüş diye proje yaptırmaya ikna olursanız şimdiden geçmiş olsun.

Talep edilen özelliklerin süper bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Web yazılım dediğimiz vakit zamanımızda bihayli sektör için hazır web yazılımı mevcut, örnek verecek olursak şirketinizin ürünlerinizi pazarlayacağınız sanal mağaza kurmak istiyorsanız açık kaynak kodlu ve ücretsiz tonlarca hazır sanal mağaza programı mevcut. Hazır yazılımlar-program bulunurken en baştan yazdırmaya kalkışmayın sebebini sorarsanız.

Hazır bir e-ticaret scriptine edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en fazla 2.000-3.000 lira arasıdır. Ek olarak yeni özellikler çıktıkça 100-200 lira’ya güncelleştirme yaptırabilirsiniz. Ama özel web yazılım daha farklıdır. Sadece yazılımı minimum 20.000 tl’ye hazırlatırsınız çok büyük firma değilse sunacağı,size sunacağı bundan düşük fiyatlara aldanmayın hüsrana uğrarsınız. Yazılımı teslim aldınız emin olun pekçok sorunu olacak ve güncelleme isteyecek iki-üç ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı çıkacak yada bir web yazılım elemanı tutacaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerek büyük çaplı siteleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) cms’ler ile yapamazsınız yaptırsanız bile bir yerden sonra mutlaka özel web yazılım yaptırmanız lazımdır. Lakin kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım hazırlatmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım ajanslarına projelerini çok ayrıntılı bir biçimde belirtmeleri ve anlattıkları projeleri kağıt üzerine yazdırmaları gerekmektedir. Ayriyeten projenizi anlatırken bir kayıt cihazı veya telefon ile kaydetmeniz projeyi gerçekleştirecek ajans yada sizin yanlış anlaşılmasının önüne geçecektir. Çünkü özel bir web yazılım, projenin çapına göre bin lira ile milyon lira aralığında değişiklik gösterecektir.

Projenin tek kullanımlık bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Kısır projelerde bir defa oluşturulduktan sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık programlar ekip çalışmasına uygun ve api’leri olan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve geliştirilebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka birkaç firmadan fiyat alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu iki yanlış fikirden uzak durun, ucuz fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse süper iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek yada çok para harcayarak Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masraflarını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuda dikkatli olun. Çünkü seo hizmeti veren bir firma olarak biliyoruz ki seo hizmeti ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en üstlere çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s