Profesyonel web yazılımı

Merhaba bu makalemizde profesyonel web programlama çalışması yaptırmak isteyen şirket veya şahıslar için dikkatli olması gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli şahıslardan alınmalıdır. Çünkü web yazılımı yapısı gereği yıllarca verim almak için yazılır. Eğer yazılım gerçekleşirken geleceğe dönük kodlama yapılmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda yazılımı yapan kişiye muhtaç kalırsınız çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözardı edildiği bir yazılımı farklı web programcıları düzenlemekte zorluk çeker, ya geliştiremez veya uğraşmaz veya en kötüsü geliştirmek için fahiş fiyatlar ister.
  • Kısır yazılım yada geliştirilebilir kodlama tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların benimsendiği, takım çalışması esnasında yada başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun çıkartmadan düzenleyebileceği yapılardır. Siz yazılımı yapan şirketle bağınızı koparsanız bile başka profesyonel web yazılımcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi çok büyüktür. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızı arttırma düzeltmeleri vb. özellikler oluşmaktadır. Geliştirilmez bir web yazılımı sadece yapımcısının geliştirebileceği, diğer web yazılımcıların düzenlemek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web yazılımı yüksek maliyetli bir hizmet türüdür. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne uçuk fiyata nede fazla düşük ücretlere itibar etmeyin. Örnek olarak üç ajanstan fiyat teklifi aldınız bir tanesi 3.000 tl teklif verdi, bir tanesi 6.000 tl teklif verdi, bir tanesi 1.500 tl teklif verdi buradan anlaşılırki bu programın ücreti aşağı yukarı 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yukarı veya alçak ücretler %10 farklılık gösterebilir. Daha aşağı yada aşırı fiyatlara aldanmayın.
  • Arzu ettiklerinizi güzel bir tarzda açıklayın. Web yazılımı yaptırırken ne istediğinizi muhakkak bilmeniz lazımdır. Arzuladıklarınızı süper bir şekilde aktardıktan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifi hazırlanacaktır. Fiyat teklifleri oluşturulurken anlattığınız özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Ücretlendirme oluşturulurken sizin değersiz gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler fiyata dahil edilmez. Sözleşme bittiğinde artık o özelliği istemeniz durumunda ya bir sonraki güncellemeye kalır veya yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başıma gelen bir durumdan bahsedeyim bir web programı için anlaştık. Aktarılan bir veri kayıt yazılımıydı, istendiği gibi programlanmaya başlandı %80’lik kısmını bitirdim. Test için firmaya gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğerse bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sayfanın veritabanından onaylanması gerekiyormuş, inceledim sitenin apisi bulunmuyordu. Proje iptal oldu. Sizde böyle bir durumda kaporanızı kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yapın. Kurumsal dünyada kişiler yada kuruluşlar sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde mutlaka isteklerinizi açıkça belirten bir sözleşme yaptırın. Yapılacak özellikleri, varsa örnek siteleri içine alan kapsamlı bir sözleşmeyi mutlaka yaptırmalısınız.

Profesyonel web yazılımı hizmeti almak isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalar nedir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım ajanslarıyla çalışmamaları yer alır. Ajansların şikayet edilebileceği yüzlerce kuruluş olmasına rağmen, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Fiyatına aldanma. Birkaç şirket ile görüşüldükten sonra hepsi yüksek deyip, gidip en ucuzuna yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir tercih meselesi ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Çok ucuza yaptırdığınız bir web yazılımı sizi ne kadar ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımıhttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s